Miskien, aan die einde van sy werk, het "Zodchestvo-2009" almal nog meer verbaas as by die opening. Die uitnodiging van die kurator en 'n ingrypende verandering in die beeld, met inbegrip van die logo, wit blokkies paviljoene in plaas van 'n strook van verskillende grootte staanplekke - dit vervaag op die agtergrond toe dit duidelik word dat Zodchestvo van plan is om almal vanjaar toe te ken voorwerpe wat die voorlopige keuse van die jurie met hul diplomas van verskillende meriete geslaag het. Die fees in 2009 het dus soveel as 17 laureaten ontvang. Is dit nie die gewigtigste bewys dat Russiese argitektuur ondanks die ekonomiese krisis nie net voortbestaan nie, maar ook ontwikkel? As die kurator Yuri Avvakumov 'n wesenlike verpersoonliking van die Volhoubaarheidsindeks moes vind, is 17 wenprojekte miskien ideaal vir hierdie rol.
Oor die algemeen het dit egter 'n raaisel gebly of die besluit om 'almal te beloon' 'n onderdeel van die konsep van die hernieude fees was, of 'n spontane besluit van die jurie. By die toekenningsgeleentheid het die voorsitter van die jurie, Sergei Kiselev, toegegee dat daar te verskillende voorwerpe vir elk van die diplomas geld - beide wat hul funksionele doel en gebied en die argitektoniese ontwerp betref. 'N Studenteteater, 'n sakesentrum en die binnekant van 'n metro-stasie het byvoorbeeld vir' Silver 'in die afdeling' Geboue 'meegeding, in' Projects 'het 'n stedelike beplanningsprojek, 'n privaat woonhuis en 'n groot tentoonstellingsentrum in een vergader. nominasie. En hoewel Zodchestvo altyd verbaas was oor hoe verskillende projekte in die finaal van die een of ander kompetisie kon beland, het hy vir die eerste keer besluit om hierdie teenstrydigheid op die vreedsaamste en pynloosste manier uit te stryk en nie soveel individuele projekte toe te ken as 'n verskeidenheid tipologieë van die Russiese argitektuur as geheel.
Die jurie moes dus strenger kriteria opstel vir die evaluering van hoë gehalte argitektuur toe die tyd aanbreek om die hoofwenner van Zodchestvo-2009, die eienaar van die Crystal Daedalus, te kies. In werklikheid was daar drie aansoekers vir die hooftoekenning van die fees - "Danilovsky Fort" deur Sergei Skuratov, die Evgeny Gerasimov-hotel aan die Ostrovsky-plein in Sint Petersburg en skool nr. 1414 met 'n diepgaande studie van Engels op straat. Van die Sowjetleër in Moskou, ontwerp deur JSC "ARST" (leier - K. M. Konovaltsev, GAP - O. K. Konovaltsev, argitek - O. Tishchenko, hoofontwerper - A. Rubinstein).
Die eerste twee voorwerpe is meer as bekend. "Danilovsky Fort" is 'n soort kern van die kreatiewe metode van Sergei Skuratov: rasionele beplanning en ingewikkelde plastiekvolumes, die kompleksiteit van die vensterritme en die verskeidenheid baksteentekstuur, konsoles met loodglasvensters en 'n binnehof gerangskik op 'n stylobate. In die portefeulje van die werke van Evgeny Gerasimov lyk die hotel aan die Ostrovsky-plein baie minder natuurlik: dit is in die middel van die Noordelike hoofstad gebou, links van die beroemde Alexandrinka, en vir die argitek het dit 'n unieke geleentheid geword om ' in die vel "van die Sint Petersburgse historisme. Die jurie van Zodchestvo-2009 het hom terloops afsonderlik hiervoor bedank: ''n argitek wat in 'n moderne styl werk, het 'n stap in die rigting van Sint Petersburg geneem en 'n gebou geskep wat spreek van sy argitektoniese geskiedenis,' 'lui die besluit om die hotel wat 'n Goue Diploma bou ".
En as "Danilovsky Fort" en die gebou van Gerasimov herhaaldelik in die professionele pers gepubliseer word en meer as een keer professionele fotosessies aan hulle toegeken is, dan is skool 1414 in die Sowjetleërstraat 'n voorwerp wat Zodchestvo vir die algemene publiek geopen het. Vir 'n nader kennismaking met die skool, het die lede van die feesjurie selfs na 'n ekskursie daarheen gegaan en vanweë hoe effektief die interne perseel beplan is en die fasades opgelos is (en dit is wit vliegtuie wat dinamies binnegeval word deur groot- skaal-geglasuurde oppervlaktes en skarlakenrooi elemente van die "Suprematistiese" dekor), was heeltemal verheug. Ongetwyfeld was daar nog nooit skoolgeboue met so 'n helder persoonlikheid in Moskou nie, en dit lyk asof die oorwinning vir hierdie voorwerp nie deur die argitektoniese oplossing as sodanig gebring is nie, maar deur die kombinasie met die tipologie. Wat 'n mens ook al sê, sakesentrums en hotelle, insluitend dié van hoë gehalte vanuit die oogpunt van argitektuur, word in 'n groter orde in ons land gebou as onderwysinstellings. Die jurielede het egter nie 'n woord oor die sosiale aspek van hul keuse gesê nie en daarop aangedring dat Daedalus toegeken word vir 'die kwaliteit van 'n argitektoniese voorwerp in al sy manifestasies'. En Sergei Kiselev het selfs voorgestel dat al die aanwesiges na skool # 1414 moet gaan vir 'n uitstappie om 'n "groot gevoel van vreugde" te ervaar.
Beskou as die belangrikste gunsteling van die kompetisie, "Danilovsky Fort", word dus slegs die "Golden Diploma" "Zodchestvo-2009" bekroon. Hy is onder die beste geboue van die afgelope twee jaar gereken omdat hy 'tradisionele meetkundige houdings en die ontwikkeling van 'n plastiese taal oorkom'. 'N Ander voorwerp van Sergei Skuratov - die Barkli-Plaza-sakesentrum - het 'n silwer-diploma ontvang, en die jurielede het nie weggesteek dat hulle baie lank gedink het watter van die komplekse "goud" moet kry en watter een nie - " silwer ", want hulle is geensins minderwaardig teenoor mekaar nie. ten opsigte van 'n vriend in kwaliteit sowel as in die beeldmateriaal van die argitektoniese oplossing. Die toekenning van die reeksnommer "twee" aan "Barkli-Plaza" (vir "die tegnieke van moderne argitektoniese abstrakte taal, met behulp van die moontlikheid om die gebou in die historiese wal te integreer") kan beskou word as 'n huldeblyk aan die relatief beskeie gebied van hierdie voorwerp - "Danilovsky Fort" is amper twee keer so ruim.
Hieronder noem ons al die belangrikste wenners van die Zodchestvo-2009-fees.
Silwer diplomas is ook ontvang deur die opleidingsentrum van die Russiese Akademie vir Teaterkuns (GITIS) (algemene ontwerper - State Unitary Enterprise MNIIP "Mosproekt-4", interieurontwerp - AA Asadov se Architectural Workshop) - "vir skoonheid, kolomspel en briljante oplossing van funksies ", - en Sint-Petersburg metrostasie" Spasskaya "(LLC" Architectural workshop of Rapoport EM "en JSC NIPII" Lenmetrogiprotrans ").
Bronsdiplomas van die Zodchestvo-2009-fees het die skrywers van die handels- en uitstallingskompleks op pl. K. Faberge in Sint-Petersburg (LLC "A. Len"), die interieur van die Sint-Petersburg-werkswinkel "Studio 44" en die woonkompleks "Crystal" op straat. Gogol in Kazan ("Argitektoniese werkswinkels van D. Velichkin en N. Golovanov").
In die afdeling "Projekte" is 'n goue diploma toegeken aan 'n ander projek deur Sergey Skuratov Argitekte - "Garden Quarters". Terwyl hy sy diploma ontvang het, het Sergei Aleksandrovich die hoop uitgespreek dat hy sou bydra tot die implementering van hierdie projek, want "daar is geen beter beloning vir 'n argitek as om die vreugde te sien van mense wat in sy huise woon nie." Die tweede goue laureaat in hierdie benoeming was die projek vir die bou van 'n nuwe kompleks van ChSU en die projek van die Fakulteit Geneeskunde van ChSU in Grozny (die groep "Style").
Silwer diplomas onder projekte is toegeken aan 'n woonhuis van gelamineerde fineerhout in die Gorky-reservoir in die Nizhny Novgorod-streek (outeurs - S. Tumanin, E. Kulikova), die sentrum vir spesiaal beskermde natuurgebiede van die Khanty-Mansi outonome Okrug. -Yugra, Beloyarsky (ZAO City-Arch) en die projekbeplanning van die gebied van die Russiese skiereiland Saperny Island (JSC "Giprogor").
Bronsdiplomas in die projekafdeling is toegeken aan "Privaat woonhuis 2" (skrywers - R. Tsopanov, T. Kudziev), 'n individuele woonhuis in die dorpie Komarovo (LLC A. Len) en 'n sakesentrum op ul. Tsyurupa in Ufa (JSC Design Institute "Bashkirgrazhdan-projek").
Daarbenewens het verskeie argitekte, waarvan die bydrae tot die ontwikkeling van die moderne Russiese argitektuur veral waardeer is deur die jurie Zodchestvo-2009, medaljes van die Unie van Argitekte van Rusland ontvang "Vir hoë argitektoniese vaardigheid" vernoem na Vasily Bazhenov. Medaljes is ontvang deur Sergey Skuratov, Evgeny Rapoport, Dmitry Velichkin en Nikolay Golovanov.
Hieronder publiseer ons die volledige lys van bekroondes wat deur die organiseerders van die fees aangebied word.
Diplomas van die Ministerie van Streekontwikkeling van die Russiese Federasie
aan die goewerneur van die Tomsk-streek Kress Viktor Melkhiorovich - 'n diploma "Aan die hoof van die hoogste uitvoerende liggaam van staatsmag van die samestellende entiteit van die Russiese Federasie vir prestasies in die uitvoering van die staatsbeleid vir stedelike beplanning binne die raamwerk van die nasionale prioriteit projek "Bekostigbare en gemaklike behuising - aan die burgers van Rusland"
Aan die hoof van Totma, die Totemsky munisipale distrik van die Vologda-streek, Nikolai Nikolayevich Lysanov, 'n diploma 'aan die hoof van die munisipale vorming van die Russiese Federasie vir prestasies in die implementering van die staatsbeleid vir stedelike beplanning binne die raamwerk van die prioriteit nasionale projek "Bekostigbare en gemaklike behuising - aan die burgers van Rusland"
Hoofargitek van die streek Lipetsk Kontsane Birute Pavlovna - diploma "Aan die hoofargitek van die samestellende entiteit van die Russiese Federasie vir prestasies in die implementering van die staatsbeleid vir stedelike beplanning binne die raamwerk van die nasionale prioriteitsprojek" Bekostigbare en gemaklike behuising vir burgers van Rusland"
Hoofargitek van Ulyanovsk Kleimenova Natalya Nikolaevna - Diploma "Hoofargitek van 'n stedelike nedersetting van die Russiese Federasie, Stedelike distrik van die Russiese Federasie vir prestasies in die implementering van die staatsbeleid vir stedelike beplanning binne die raamwerk van die nasionale prioriteitsprojek" Bekostigbaar en gemaklik Behuising vir burgers van Rusland"
Direkteur-generaal van die Wetenskaplike en Ontwerp Instituut vir Ruimtelike Beplanning "ENKO" Sergey Viktorovich Skatershchikov - diploma "Vir die beste projek op die gebied van stedelike beplanning binne die raamwerk van die implementering van die nasionale prioriteitsprojek" Bekostigbare en gemaklike behuising vir burgers van Rusland 'Ek studeer
Vitaly Vladimirovich Pertsev, hoof van die kantoor vir die argitek en stedelike beplanning van die Belgorod-streek, 'n diploma "Vir die beste projek in stedelike beplanning binne die raamwerk van die implementering van die nasionale prioriteitsprojek" Bekostigbare en gemaklike behuising - aan die burgers van Rusland ", II-graad
Sentrale Instituut vir Navorsing en Ontwerp vir residensiële en openbare geboue - diploma "Vir die beste projek op die gebied van stedelike beplanning binne die raamwerk van die implementering van die prioriteitsprojek" Bekostigbare en gemaklike behuising - aan die burgers van Rusland ", III-graad
Direkteur-generaal van die konstruksiemaatskappy "DM" (St. Petersburg) Petrov Anatoly Alexandrovich - diploma "Vir die implementering van 'n maatskaplik belangrike argitektoniese (stedelike beplanning) projek binne die prioriteit nasionale projek" Bekostigbare en gemaklike behuising - aan die burgers van Rusland " Ek graad
Anatoly Davydov, voorsitter van die Kaukasiese Mineraalwaterorganisasie van die Unie van Argitekte van Rusland - diploma "Vir die implementering van 'n maatskaplik belangrike argitektoniese (stadsbeplanning) projek binne die raamwerk van die nasionale prioriteitsprojek" Bekostigbare en gemaklike behuising - aan die Burgers van Rusland ", II-graad
Varlamova Maria Vladimirovna, hoofargitek van die projek van OJSC Novgorodgrazhdanproekt, diploma "Vir die implementering van 'n maatskaplik belangrike argitektoniese (stadsbeplanning) projek binne die raamwerk van die nasionale prioriteitsprojek" Bekostigbare en gemaklike behuising vir burgers van Rusland ", III-graad
JSC "Siberian Institute" Sibspecproektrestavratsiya "- Diploma" Vir dienste op die gebied van bewaring en gebruik van die historiese en kulturele omgewing "I graad
Ivanova Evgeniya Makarovna, hoof van die departement territoriale beplanning van Voronezhproekt, JSC - diploma "Vir meriete in die behoud en gebruik van die historiese en kulturele omgewing", II-graad
aan die hoofargitek van die projek van die Pskovgrazhdanproekt-instituut OJSC Shiryaev Yuri Mikhailovich - 'n diploma "Vir verdienste op die gebied van die behoud en gebruik van die historiese en kulturele omgewing", III-graad
Kompetisie vir die beste gedrukte uitgawe oor argitektuur en argitekte
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland:
1. Lisovskiy Vladimir Grigorievich (Moskou) - vir die boek "Ivan Fomin and the Metamorphoses of Russian Neoclassicism";
2. Bronovitskaya Anna Yulianovna, Cecil Clementine, Harris Edmund - vir die navorsingsalmanak "Moscow Architectural Heritage: Point of No Return";
3. Semenova Margarita Mikhailovna (Moskou) - vir die boek "Mikhail Fedorovich Markovsky in die memoires van kollegas, vriende, medestudente";
4. Kovachev Atanas (Bulgarye) - vir die boek "Territorial structure";
5. tydskrif "Project Classic" (Moskou) - vir die harmonie van styl en inhoud;
6. Notkin Albert Vulfovich (Nalchik) - vir 'n reeks artikels oor die ekologie van argitektuur;
7. Anatoly Mikhailovich Belov (Moskou) - vir 'n reeks artikels oor kontemporêre argitektuur;
8. Tsallagov Soslan Fedorovich, Tsallagov Alexander Soslanovich (Vladikavkaz) - vir 'n reeks artikels oor die argitektuur van Noord-Ossetië.
Bronsdiplomas van die fees:
1. Zavarikhin Svetozar Pavlovich, Rusanov Gennady Efremovich, Lavrov Leonid Pavlovich (St. Petersburg) - vir die boek "The City and the Architect";
2. Dolgov Alexander Vladimirovich (Jekaterinburg) - vir die boek "Houtargitektuur van die Sverdlovsk-streek".
Silwer diplomas van die fees:
1. Milchik Mikhail Isaevich (Moskou) - vir die boek “Architectural heritage of Veliky Novgorod and the Novgorod region”;
2. Utkin Ilya Valentinovich, Chepkunova Irina Vladimirovna (Moskou) - vir die boek "Architect Georgy Gustavovich Vegman";
Goue diploma van die fees:
Kazus Igor Aleksandrovich (Moskou) - vir die boek "Soviet Architecture of the 1920s: Organization of Design";
Kompetisie vir die beste film oor argitektuur en argitekte
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland:
1. Shiryaev Daniil, regisseur, Anisimov Andrey, kameraman, Garbuz Ivan, Lykova Arina, Shiryaev Mikhail (JSC Instituut "Pskovgrazhdanproekt", Pskov) - skrywers van die film "2DOM2"
2. Shatalov Boris Borisovich, Shatalov Anton Borisovich, Kovalev Evgeny Vladimirovich, Kulakovsky Anton Nikolaevich, Ellie Artem Vitalievich, Butrimovich Natalia Petrovna, Viktorova Yana Vladimirovna, Pozdnyakova Irina Gennadievna, Sharypova Anastasia Yurievna, Yasova, Yarova
Bronsdiploma van die fees:
Dubkova Ekaterina Alekseevna, projekbestuurder, Sukhatskiy Vladimir Aleksandrovich, draaiboekskrywer, regisseur, Melent'ev Anton Leonidovich, kameraman, Kravtsova Marianna Aleksandrovna, redakteur, klankingenieur (Kemerovo) - skrywers van die dokumentêre siklus “Architectural heritage of Kemerovo. 1915 - 1963.
Silwer diploma van die fees:
Raspopov Alexander Sergeevich (Moskou) - regisseur van die film "Beslan. Refleksies ";
Goue diploma van die fees:
Khzmalyan Tigran (Armenië) - regisseur van die film "The Main Mystery of Yerevan";
Oorsig van die argitektoniese en artistieke kreatiwiteit van kinders
Goue diplomas van die fees:
In die benoeming "Beste ateljee, gimnasium, skool"
Kinderskunsskool "START" (Moskou)
Regisseur - Abaeva Inga Mikhailovna
In die benoeming 'Kulturele erfenis in die hande van die jong'
Lyceum of Architecture and Design No. 3 (Penza)
Regisseur - Vukovich Tatiana Viktorovna
In die benoeming "Die toekoms word vandag geskep"
Skool vir argitektuur en ontwerp "JA-JA!" (Republiek Tatarstan, Naberezhnye Chelny)
Regisseur - Khaiman Tatiana Alexandrovna
Hersiening van die kreatiwiteit van studente van argitektuuruniversiteite en -kolleges
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland:
- Rogozhnikov Nikolay Viktorovich - student van die Volgograd-staatsuniversiteit vir argitektuur en siviele ingenieurswese
- Vildanova Lilia Vilgizovna - student aan Kazan State University of Architecture and Civil Engineering
- Ganina Tatyana Sergeevna - student van Kazan State University of Architecture and Civil Engineering
- Khabibullina Reseda Khakimovna - student van Kazan State University of Architecture and Civil Engineering
- Gritskova Anastasia Vasilievna - student van die Moskou Instituut vir Argitektuur (Staatsakademie)
- Asaturova Gayane Ashotovna - student van die Moskou Architectural Institute (State Academy)
- Burmistrova Sofya Evgenievna - student van die Moskou Architectural Institute (State Academy)
- Gautier Sophia Vladimirovna - student van die Moskou Architectural Institute (State Academy)
- Karimova Natalya Yurievna - student van die Moskou Architectural Institute (State Academy)
- Khmelenina Anna Nikolaevna - student van die Moskou Architectural Institute (State Academy)
- Pekanova Nelly Aleksandrovna - student van die St. Petersburg Academic Institute of Painting, Sculpture and Architecture van St. Petersburg, vernoem na V. I. I. E. herhaal.
Uitstallingskompetisie van konseptuele projekte van jong argitekte "Index of Sustainability"
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland:
1. Inspuitings Andrey Alekseevich, Osipova Ekaterina Igorevna - Sint Petersburg
Vir die projek van die openbare en sakesentrum in Sint Petersburg, Polevaya-Sabirovskaya St.
2. Lozhkin Pavel Alexandrovich, Polushin Evgeniy Andreevich - Jekaterinburg
Vir die projek van die Aerial wolkekrabber
3. Asadov Andrey Alexandrovich, Asadov Alexander Rafailovich, Saprichyan Karen Vachikovich, Gorelov Andrey Olegovich, Zolotukhin Evgeniy Vladimirovich, Nasyrov Bulat Ildarovich, Korenev Ilya Vladimirovich, Murashko Alexey Olegovich - Moskou
Vir konseptuele projekte vir die ontwikkeling van die waterelement "ISLANDS"
4. Zaitsev Boris Vladimirovich, Berezhnoy Dmitry Alexandrovich - Moskou
Vir die projek van die Residensiële Huis.
Resensie-kompetisie "Argitektuur en stedelike beplanning van streke en stede in Rusland"
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland "Vir prestasies in argitektuur en stedelike beplanning" in die afdeling "Streke van Rusland":
- Ulyanovsk streek
- Oblast Vologodskaya
- Vologda-organisasie van die Unie van Argitekte van Rusland
- Stavropol streek
Bronsdiploma van die fees "Vir 'n omvattende aanbieding van prestasies in stedelike beplanning en argitektuur"
Tomsk-streek
Silwer diploma van die fees
Khabarovsk streek
Goue diploma van die fees
Lipetsk streek
Bronsdiploma van die fees in die afdeling "CITIES OF RUSSIA"
stad Belgorod
Silwer diploma van die fees
- die stad Veliky Novgorod
Goue diploma van die fees
- Moskou stad
Beoordelingskompetisie "Kreatiewe argitektoniese spanne en werksessies"
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland in die afdeling "Ontwerpinstitute":
1. "Vir baie jare se kreatiewe bydrae tot die ontwikkeling van stedelike beplanning in Rusland en die 80ste herdenking van die stigting van die Instituut"
Russiese Instituut vir Stedelike Beplanning en Beleggingsontwikkeling "GIPROGOR", Moskou
Algemene direkteur - Mikhail Yurievich Grudinin
2. "Vir die herlewing en behoud van die tradisies van houtargitektuur"
Republikeinse Instituut vir Ontwerp en Opname "Yakutproekt", Yakutsk
Direkteur-generaal-Androsov I. S.
3. "Vir hoë kreatiewe prestasies in argitektuur"
MOSPROEKT-2 vernoem na Posokhin M. V.
Hoofdirekteur - Mikhail Mikhailovich Posokhin
4. "Vir hoë kreatiewe prestasies in argitektuur"
OJSC "MOSPROEKT"
Algemene Direkteur - V. V. Steyskal
5. "Vir die organiese bekendstelling van moderne argitektuur in die historiese struktuur van Pskov"
TsNIIEP residensiële en openbare geboue, Moskou
Algemene Direkteur - S. V. Nikolaev
Fees Brons Diploma
Mosproject-4
Algemene direkteur A. V. Bokov
Silwer diploma van die fees
"KURORTPROEKT", Moskou
Algemene direkteur Gorokhov N. P.
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland "Vir hoë kreatiewe prestasies in argitektuur" in die afdeling "Buro, ateljees, werkswinkels"
Argitektoniese werkswinkel "ARST", Moskou, President - Konovaltsev K. M.
ITAKA- Argitektuur en ontwerp, Moskou
Regisseur Pavlova O. A.
Fees Brons Diploma
- ITAKA-argitektuur en ontwerp, Moskou
Regisseur Pavlova O. A.
Silwer diploma van die fees
Argitektoniese onderneming "Archigraph", Moskou
Algemene direkteur Shirnin M. V.
Hersieningskompetisie van argitektoniese werke 2007-2009. Afdeling "Projekte"
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland:
1. "Izmailovskaya perspektief" in Sint Petersburg
"URBIS-SPB", Sint Petersburg
Kharchenko O. A., Burchik I. L., Puntus T. V., Engelke N. V.
2. Die konsep van rehabilitasie van die nywerheidsone in Mirny, Republiek
SAHA
"AB-ELIS" Moskou
Argitekte: Lyutomsky N. V., Bogaevskaya Yu. V., Kop E. Ya., Sandomirsky G. S., Ontwerper: Weinstein G. S.
3. Multifunksionele inkopiesentrums
op Stremyannaya straat in Sint Petersburg
"A-LEN", Sint Petersburg
Oreshkin S. I., Nikandrov A. A., Legkova O. A., Vainer A. G.
4. Multifunksionele sakesentrum met ondergrondse parkering op die Mozhaisk-snelweg in Moskou
"ARCH-PROJECT-3", Moskou
Brailovskaya N. N., Aleksandrova S. G., Kondratyuk I. V., Butusov A. V.
5. Voorskoolse instelling vir 280 kinders in Khimki, Moskou-streek
"ARCH-PROJECT-3", Moskou
Brailovskaya N. N., Alexandrova S. G., Kondratyuk I. V., Butusov A. V., Polyakov V. V., Semina Yu. A.
6. Stedelike beplanningskonsep vir die ontwikkeling van die 62ste weermagwal
Sentrale distrik in Volgograd
Argitektoniese en Landskap Sentrum "Green Art"
Krasilnikova E. E., Yarovaya N. P., Radovich P. O.
Bronsdiplomas van die fees:
1. Privaat huis in die dorp. Hidikus »Noord-Ossetië-Alania
STYLE groep maatskappye, Vladikavkaz.
Tsopanov R. E., Kudziev T. V.
2. Individuele residensiële gebou in Sint Petersburg
pos. Komarovo
"A. LEN", Sint Petersburg
Oreshkin S. I., Oreshkina E. S., Nikandrov A. A.
3. Sakesentrum op straat. Tsyurupy in die distrik Kirovsky
stedelike distrik Ufa, Republiek van Basjkortostan
"Bashkirgrazhdanproekt"
Mavrodiev D. I., Manuilov A. V.
Silwer diplomas van die fees:
1. Sentrum vir spesiaal beskermde natuurgebiede "Museum Numto"
Khanty-Mansi Outonome Okrug in Beloyarsky
City-Arch, Moskou
Lukomsky V. V., Lukomskaya I. V., Morozov Yu. A., Azarenko I. N., Kapatsevich N. N., Tomilov N. A.
2. Projek vir die beplanning van die gebied van die Saperny-skiereiland
Russiese eilande vir die konstruksie van die APEC-2012-beraad
Russiese Instituut vir Stedelike Ontwikkeling en
beleggingsontwikkeling "GIPROGOR", Moskou
Bychkov S. I., Ashlapov N. I., Neustroev K. F., Schneider I. M., Barkovskaya Yu. V.
3. 2 verdieping residensiële gebou van gelamineerde fineerhout in 'n kothuisdorpie aan die Gorky-reservoir in die streek Nizhny Novgorod.
"Kreatiewe werkswinkel van die argitek Tumanin S. L." Nizhny Novgorod
Tumanin S. L., Kulikova E.
Goue diplomas van die fees:
1. "Tuinkwartiere"
Projek van 'n deel van die gebied van kwartaal 473 in Khamovniki in Moskou
"Argitektoniese Buro van Sergei Skuratov", Moskou
Skuratov S. A., Panev A. V., Naziraliev AM, Asadov N. A., Aledeev AV, Barklyansky A. S., Demidov N. A., Dmitriev A. Yu., Klevakin Yu. AA, Churadaev AA, Shalimov PV, Marinin IE, Obvintsev VA, Chernyshov DA, Levina. B., Kiryanova-LP, Gus'kova EV
2. Die projek vir die ontwikkeling van 'n nuwe kompleks van die Tsjetsjeense Staatsuniversiteit en die projek van die Fakulteit Geneeskunde (stadium 1) in Grozny
STYLE groep maatskappye, Vladikavkaz.
Priputnev O. I., Chalenko I. V., Kaitukov S. K., Kolesova O. M., Tsopanov R. E., Urakova I. G., Khugaeva L. I., Khatsaeva E. A., Shiltsova Yu A. A., Gergieva M. S., Kokova M. S.
Hersieningskompetisie van argitektoniese werke 2007-2009. Afdeling "Geboue"
Diplomas van die Unie van Argitekte van Rusland:
1. Winkel- en sakesentrum "Kitezh" met 'n oop parkeerterrein met meer verdiepings vir 800 motors in Moskou
Argitekte Bokov A. V., Bush D. V., Kirdina T. G., Ivanova E. I.
Ontwerpers Livshin M. Ya., Bekmukhamedov E. E.
"Mosproject-4" (Moskou)
Konstruksiemaatskappy "MR Group"
2. Residensiële gebou van ekonomieklas nr 99 in die Sowjet-distrik Volgograd
Argitekte Chuikov A. V., Usmanova R. I., Fomin S. V.
Ontwerper Khanov A. E.
"Modern-Project" (Volgograd)
Konstruksie-organisasie "Company SPT"
3. Sakesentrum "Linkor" op Petrogradskaya-wal in Sint Petersburg
Argitekte Yavein N. I., Kulachenkov V. L., Lemekhov V. I., Sokolov P. S., met die deelname van Vasilyeva T. R., Volkova O. N., Zamelova M. N., Kosova D. P., Sologub T. Yu., Khmeleva V. V.
Ontwerpers Ioffe V. M., Kurbatov O. A.
Argitektuurwerkswinkel "Studio 44" (Sint Petersburg)
Konstruksie-organisasie "Centre-Invest-Stroy"
4. Sakesentrum "Aeroplaza" op straat. Begin in Sint Petersburg
Argitekte Kharchenko O. A., Ilinskaya V. V., Litvinov V. P.
"URBIS-SPB" (Sint Petersburg)
Konstruksie-organisasie "Technoservice"
5. Inkopies- en vermaaklikheidskompleks in die Vyborgsky-distrik in Sint Petersburg
Argitekte Golovin A. S., Shreter A. E., Elyukhina A. M., Tsvetkova E. A.
Ontwerpers Lobanov V. M., Vzorov V. V., Shtuchkin V. V., Vyalshin V. G., Sokolova N. G., Trofimov M. A., Tentler Yu. N., Kondratyeva E. I., Kramareva I. N.
Hoofprojekingenieur Lutsko N. Ye.
Golovin & Schreter (Sint Petersburg)
"Prostor-L" (Sint Petersburg)
Konstruksie-organisasie "Stroykompleks XXI"
6. Multifunksionele woonkompleks in Bytkha-straat in Sotsji
Argitekte Ginzburg A. V., Fadeev I. V., Nikulshin A. A., Timoshina Yu. A., Kuleva Yu. V., Lundina L. V., Atrepieva E. V.
Ontwerpers Frolova L. I., Krivoshein A. N., Iovlev S. Yu., Ilienko T. I., Korobeynikov A. Yu.
Ingenieur M. V. Mirsagatov Visualisering: Ovchinnikov A. A., Biryukov A. A.
"Mosproject-4" (Moskou)
Konstruksiemaatskappy "MR Group"
7. Residensiële gebou met ingeboude parkeerterrein in Maly Lane. in Sint Petersburg
Argitekte Romanov O. S. (hande), Demyonov I. N., Akimova A. V., Menshikov R. S.
"Sint Petersburgse instituut vir argitektuur"
Konstruksie-organisasie LLC "Alpha"
8. Multifunksionele kompleks "Atlantic City" in Sint Petersburg
Argitekte Gaikovich S. V., Logvinov E. O., Kuksha L. L., Altman V. M., met die deelname van Chistyakova M. V., Sofronova A. A., Teterkin A. V., Reidman A. A.
Argitektuurburo "Studio 17" (Sint Petersburg)
9. Restourasie en aanpassing van 'n argitektoniese monument uit die 16de-19de eeu vir die Museum of the History of the Moscow Kremlin.
Ivan die Groot Kloktoringkompleks van die Kremlin in Moskou
Argitekte Stepanova E. V., Gensitsky V. V., Balashova E. Kh.
Ingenieurs Gustova A. N., Tutlis V. I., Popov A. I.
Ontwerper Shtaveman A. B.
Wetenskaplike konsultante AL Batalov, A. K. Levykin
Die ontwikkelaar van die museumtegnologie Konov A. N.
"Restorator-M" (Moskou)
Konstruksie-organisasie RPP "Target-Tsel"
10. Rekonstruksie van die nywerheidsgebou in die sakesentrum "Depot No. 1"
in Sint Petersburg
Argitekte Lyavdansky V. E., Volkova E. A., Kosobryukhova S. V.
Ontwerper Ivanov V. A.
'Lyavdansky en Gerasimov. Argitektuurwerkswinkel (Sint Petersburg)
Bou-organisasie "Adamant-Stroy"
Bronsdiplomas van die fees:
1. Woonkompleks "Crystal" op straat. Gogol in Kazan
"Argitektoniese en artistieke werkswinkels van argitekte Velichkin en Golovanov" (Moskou)
Argitekte Velichkin D. V., Golovanov N. N., met die deelname van Metelkin I. V., Shevchenko A. A., Shevchuk A. D.
Ontwerpers Meshchankin S. V., Shmakin E. M.
Konstruksie-organisasie PSO "Kazan"
2. Handels- en uitstallingskompleks op pl. Faberge in Sint Petersburg
PPF "A. Len" (Sint Petersburg)
Argitekte Oreshkin S. I., Andreeva R. V., Fedorova M. V., Parinov P. V., Kruzhkova N. N. Afanasov V. N.
Konstruksie-organisasie "Russian Gems"
3. Kantoor van die argitektoniese ateljee "Studio 44" in Manezhny-baan. in Sint Petersburg
Argitektuurwerkswinkel "Studio 44" (Sint Petersburg)
Argitekte Yavein N. I., Romantsev V. A., Sologub T. Yu., Snezhkin G. S., Schastlivtseva K. O.
Ontwerper Yaroshevsky D. Yu.
Konstruksie-organisasie "Gradstroy"
Silwer diplomas van die fees:
1. Russiese Akademie vir Teaterkuns - GITIS
"Mosproject - 4" (Moskou)
Argitekte Asadova M. M., Kryshtal M. V., Shulrikhter V. A., Balabanova P. I., met die deelname van E. S. Kolobaeva, O. K. Efimenkova, A. B. Pushina, E. N. Shilyagina, M. V. Amosov, E. R. Avanesova.
Ingenieur Piskunov V. V., ontwerper Rodichenko P. Yu., met die deelname van Bolotova I. O., Eremenko M. E., Kushner Yu. V., Panyushkina N. N.
Interiors Asadov A. A., Sandu A. I., Khromova M. V., met die deelname van K. L. Slavina, I. V. Ovchinnikov, A. O. Murashko.
Konstruksie-organisasie "SU-155"
2. Multifunksionele administratiewe en residensiële kompleks "BARKLEY-PLAZA"
LLC "Architectural Bureau of Sergei Skuratov" (Moskou)
Argitekte Skuratov S. A., Demidov N. A., Shalimov P. V., Medvedev A., Ishutina N.
Bou-organisasie "UKS - Vostok"
3. Metrostasie "Spasskaya" in Sint Petersburg
"Argitektoniese werkswinkel van EM Rapoport" (St Petersburg)
Argitekte Rapoport E. M., Khozatsky V. G., Morozova V. N.
Kunstenaars Repin S., Sukhov V., Uralov I., Fomin N.
Konstruksie-organisasie "SMU-13 Metrostroy"
Fees Goue Diplomas:
1. Hotel op pl. Ostrovsky in Sint Petersburg
Evgeny Gerasimov & Partners (Sint Petersburg)
Argitekte Gerasimov E. L., Petrova Z. V., Bakhorina I. G., Manov O. V., Serebryakova Y. V.
Ontwerpers Reznichenko M. Ya., Ilyina Yu. I., Platonova T. P., Antonov V. Yu., Pestova E. N., Ryzhova S. V., Ingenieur Ukhova N. P.
Konstruksie-organisasie "AMR"
2. Multifunksionele kantoor- en sakekompleks "Novodanilovsky Fort" in Moskou
"Argitektoniese Buro van Sergei Skuratov" (Moskou)
Argitekte Skuratov S. A., Romanov A. S., Kuznetsova E. I.
Konstruksiemaatskappy "MR Group"
Erediploma van die fees
Sergey Choban, met die deelname van Irina Shipova, Alexey Ilyin, Sergey Kuznetsov, Marina Kuznetskaya - skrywers van die kuratoriale projek "Industriële argitektuur van die verlede - 'n bron vir die toekoms"
Medaljes van die Unie van Argitekte van Rusland “Vir hoë argitektoniese vaardighede vernoem na IN EN. Bazhenov"
- Skuratov Sergey Alexandrovich
- Rappoport Evgeny Mendelevich
- Dmitry V. Velichkin
- Nikolay Nikolaevich Golovanov